2011 Tradewise Gibraltar Chess Festival – Masters round 2

Lots of very interesting games happened in round 2! Dzagnidze held a draw against Adams, Korchnoi beat 3rd top seed Caruana, Cmilyte won against Georgiev, Zhu Chen beat Edouard and so on!

Here are the top 15 results of the 2nd round:

1 GM Ivanchuk Vassily 1 – 0 GM Lafuente Pablo
2 GM Dzagnidze Nana ½ – ½ GM Adams Michael
3 GM Caruana Fabiano 0 – 1 GM Korchnoi Viktor
4 GM Stefanova Antoaneta 0 – 1 GM Vallejo Pons Francisco
5 GM Bologan Viktor 0 – 1 GM Sengupta Deep
6 GM Rapport Richard 1 – 0 GM Onischuk Alexander
7 GM Nisipeanu Liviu-Dieter ½ – ½ GM Hoffmann Michael
8 GM Cmilyte Viktorija 1 – 0 GM Georgiev Kiril
9 GM Cramling Pia 0 – 1 GM Short Nigel D
10 GM Fridman Daniel 1 – 0 GM El Debs Felipe De Cresce
11 GM Gallagher Joseph G 0 – 1 GM Roiz Michael
12 GM Sandipan Chanda 1 – 0 IM Zatonskih Anna
13 GM Zhu Chen 1 – 0 GM Edouard Romain
14 GM Al-Sayed Mohammed 0 – 1 GM Berg Emanuel
15 GM Akobian Varuzhan 1 – 0 GM Soffer Ram

And a selection of photos from round 3:

Top 15 pairings of round 3:

1 23 GM Felgaer Ruben 2 – 2 GM Ivanchuk Vassily
2 4 GM Vallejo Pons Francisco 2 – 2 GM Buhmann Rainer
3 11 GM Short Nigel D 2 – 2 GM Kosintseva Tatiana
4 28 GM Kulaots Kaido 2 – 2 GM Fridman Daniel
5 13 GM Roiz Michael 2 – 2 GM Rapport Richard
6 33 IM Kosintseva Nadezhda 2 – 2 GM Sandipan Chanda
7 17 GM Berg Emanuel 2 – 2 GM Cmilyte Viktorija
8 38 GM Korchnoi Viktor 2 – 2 GM Akobian Varuzhan
9 19 GM Kotronias Vasilios 2 – 2 GM Zhu Chen
10 42 GM Sengupta Deep 2 – 2 GM Gopal Geetha Narayanan
11 21 GM Erdos Viktor 2 – 2 FM Weber Tom
12 2 GM Adams Michael 1½ – 1½ IM Harika Dronavalli
13 44 GM Speelman Jon S 1½ – 1½ GM Sasikiran Krishnan
14 55 IM Krush Irina 1½ – 1½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter
15 48 GM Hoffmann Michael 1½ – 1½ GM Harikrishna Pentala

Official website – http://www.gibraltarchesscongress.com/gib2011/index.html

Share

2011 Tradewise Gibraltar Chess Festival – Masters round 1

Nothing too weird happened in the 1st 15 boards but the most notable results are:

28 GM Fier Alexandr 0 – 1 FM Weber Tom
37 WGM Calzetta Ruiz Monica 1 – 0 GM Robson Ray

Here are the results of the first 15 pairs:

1 IM Mullon Jean-Baptiste 0 – 1 GM Ivanchuk Vassily
2 GM Adams Michael 1 – 0 IM Monroy Charles
3 IM Nezad Husein Aziz 0 – 1 GM Caruana Fabiano
4 GM Vallejo Pons Francisco 1 – 0 IM Melia Salome
5 IM Vernay Clovis 0 – 1 GM Bologan Viktor
6 GM Onischuk Alexander 1 – 0 IM Gaponenko Inna
7 IM Fernandez Romero Ernesto 0 – 1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter
8 GM Georgiev Kiril 1 – 0 GM Zhukova Natalia
9 IM Sarkar Justin ½ – ½ GM Harikrishna Pentala
10 GM Short Nigel D 1 – 0 IM Slavin Alexei
11 FM Stokke Kjetil 0 – 1 GM Fridman Daniel
12 GM Roiz Michael 1 – 0 IM Boskovic Drasko
13 FM Andersen Mads 0 – 1 GM Sandipan Chanda
14 GM Edouard Romain 1 – 0 IM Wohl Aleksandar H
15 GM Bellon Lopez Juan Manuel ½ – ½ GM Iordachescu Viorel

Top 15 pairs of the 2nd round:

1 GM Ivanchuk Vassily-GM Lafuente Pablo
2 GM Dzagnidze Nana-GM Adams Michael
3 GM Caruana Fabiano-GM Korchnoi Viktor
4 GM Stefanova Antoaneta-GM Vallejo Pons Francisco
5 GM Bologan Viktor-GM Sengupta Deep
6 GM Rapport Richard-GM Onischuk Alexander
7 GM Nisipeanu Liviu-Dieter-GM Hoffmann Michael
8 GM Cmilyte Viktorija-GM Georgiev Kiril
9 GM Cramling Pia-GM Short Nigel D
10 GM Fridman Daniel-GM El Debs Felipe De Cresce
11 GM Gallagher Joseph G-GM Roiz Michael
12 GM Sandipan Chanda-IM Zatonskih Anna
13 GM Zhu Chen-GM Edouard Romain
14 GM Al-Sayed Mohammed-GM Berg Emanuel
15 GM Akobian Varuzhan-GM Soffer Ram

The official website is – http://www.gibraltarchesscongress.com/gib2011/index.html

Share

73rd Tata Steel Chess Tournament – standings after 9 rounds

Thanks to his win over Shirov, Aronian joined the leaders. In group B Sargissian caught up with the two leaders while Efimenko is half a point behind, while in group C Vocaturo is a sole leader. Click on http://www.tatasteelchess.com/tournament/games to view the games of last round and all rounds from the beginning!

Standings of Group A:

1-4. V. Anand, L. Aronian, V. Kramnik, H. Nakamura 6
5-6. M. Carlsen, M. Vachier-Lagrave 5½
7-8. A. Giri, I. Nepomniachtchi 4½
9-10. W. Hao, R. Ponomariov 4
11-12. E. l’Ami, J. Smeets 3
13-14. A. Grischuk, A. Shirov 2½

Standings of Group B:

1-3. L. McShane, G. Sargissian, W. So 6
4-5. Z. Efimenko, V. Tkachiev 5½
6-7. L. Chao, D. Navara, R. Wojtaszek 5
9. L. Liem 4½
10. L. Fressinet 3½
11-13. S. Ganguly, J. Hammer, F. Nijboer 3
14. W. Spoelman 2

Standings of Group C:

1. D. Vocaturo 7½
2-3. K. Lahno, I. Nyzhnyk 6
4. M. Kazhgaleyev 5½
5-6. M. Bluvshtein, I. Ivanisevic 5
7-8. B. Bok, T. Sachdev 4½,
9. D. Swiercz 4
10-12. S. Siebrecht, M. van der Werf, R. van Kampen 3½
13. R. Pruijssers 2½
14. J.W. de Jong 2

The official website : http://www.tatasteelchess.com/

Share

73rd Tata Steel Chess Tournament – standings after 8 rounds

Leaders of all groups after 8 rounds

Standings Group A:

1-2. V. Anand, H. Nakamura 5½
3-6. L. Aronian, M. Carlsen, V. Kramnik, M. Vachier-Lagrave 5
7. I. Nepomniachtchi 4½
8-9. A. Giri, R. Ponomariov 4
10-11. W. Hao, E. l’Ami 3
12. A. Shirov 2½
13-14. A. Grischuk, J. Smeets 2

Group B:

1. W. So 6
2. L. McShane 5½
3-5. Z. Efimenko, G. Sargissian, R. Wojtaszek 5
6. V. Tkachiev 4½
7-8. L. Chao, D. Navara 4
9-10. L. Fressinet, L. Liem 3½
11. S. Ganguly 3
12-13. J. Hammer, F. Nijboer 2½
14. W. Spoelman 2

Group C:

1. D. Vocaturo 6½
2-3. K. Lahno, I. Nyzhnyk 5½
4-6. I. Ivanisevic, M. Kazhgaleyev, T. Sachdev 4½
7-8. M. Bluvshtein, D. Swiercz 4
9-11. B. Bok, S. Siebrecht, M. van der Werf 3½
12. R. van Kampen 3
13. R. Pruijssers 2
14. J.W. de Jong 1½

Official website with lots of photos and videos – http://www.tatasteelchess.com/

Share

2011 Tradewise Gibraltar Chess Festival – Masters

This very strong event starts today!

Photos from the opening ceremony taken from the official website (most pictures are of ladies :-)) :

Here are the top pairings:

1 IM Mullon Jean-Baptiste – GM Ivanchuk Vassily
2 GM Adams Michael – IM Monroy Charles
3 IM Nezad Husein Aziz – GM Caruana Fabiano
4 GM Vallejo Pons Francisco – IM Melia Salome
5 IM Vernay Clovis – GM Bologan Viktor
6 GM Onischuk Alexander – IM Gaponenko Inna
7 IM Fernandez Romero Ernesto – GM Nisipeanu Liviu-Dieter
8 GM Georgiev Kiril – GM Zhukova Natalia
9 IM Sarkar Justin – GM Harikrishna Pentala
10 GM Short Nigel D – IM Slavin Alexei
11 FM Stokke Kjetil – GM Fridman Daniel
12 GM Roiz Michael – IM Boskovic Drasko
13 Andersen Mads – GM Sandipan Chanda
14 GM Edouard Romain – IM Wohl Aleksandar H
15 GM Bellon Lopez Juan Manuel – GM Iordachescu Viorel

Official website – http://www.gibraltarchesscongress.com/gib2011/index.html

More info on the event on http://chess-results.com/tnr43699.aspx?art=2&rd=1&lan=1&m=-1&wi=1000

Share