Chess Olympiad 2014

Open Section

Carlsen

Carlsen


(Photo taken from the official site)

Azerbaijan and Cuba won against Georgia and Kazakhstan respectively and now share 1st-2nd places with 11 match points.

Results of top 5 matches of the 6th round

Bo. 8 Azerbaijan (AZE) Rtg – 21 Georgia (GEO) Rtg 3½: ½
1.1 GM Mamedyarov, Shakhriyar 2743 – GM Jobava, Baadur 2713 1 – 0
1.2 GM Radjabov, Teimour 2724 – GM Mchedlishvili, Mikheil 2618 ½ – ½
1.3 GM Mamedov, Rauf 2659 – GM Nigalidze, Gaioz 2542 1 – 0
1.4 GM Safarli, Eltaj 2649 – GM Shanava, Konstantine 2563 1 – 0

Bo. 29 Serbia (SRB) Rtg – 18 Bulgaria (BUL) Rtg 2 : 2
2.1 GM Ivanisevic, Ivan 2613 – GM Topalov, Veselin 2772 0 – 1
2.2 GM Perunovic, Milos 2602 – GM Cheparinov, Ivan 2681 ½ – ½
2.3 GM Markus, Robert 2602 – GM Iotov, Valentin 2553 ½ – ½
2.4 GM Indjic, Aleksandar 2539 – IM Dimitrov, Radoslav 2461 1 – 0

Bo. 20 Italy (ITA) Rtg – 14 Norway (NOR) Rtg 1 : 3
3.1 GM Caruana, Fabiano 2801 – GM Carlsen, Magnus 2877 0 – 1
3.2 GM David, Alberto 2565 – GM Hammer, Jon Ludvig 2628 0 – 1
3.3 GM Vocaturo, Daniele 2587 – GM Johannessen, Leif Erlend 2528 1 – 0
3.4 GM Brunello, Sabino 2560 – GM Lie, Kjetil A. 2528 0 – 1

Bo. 13 Cuba (CUB) Rtg – 49 Kazakhstan (KAZ) Rtg 3½: ½
4.1 GM Dominguez Perez, Leinier 2760 – GM Ismagambetov, Anuar 2531 ½ – ½
4.2 GM Bruzon Batista, Lazaro 2664 – GM Kotsur, Pavel 2559 1 – 0
4.3 GM Quesada Perez, Yuniesky 2649 – GM Kostenko, Petr 2461 1 – 0
4.4 GM Ortiz Suarez, Isan Reynaldo 2603 – IM Aitbayev, Aslan 2425 1 – 0

Bo. 33 Uzbekistan (UZB) Rtg – 1 Russia (RUS) Rtg 1½:2½
5.1 GM Kasimdzhanov, Rustam 2700 – GM Kramnik, Vladimir 2760 1 – 0
5.2 GM Filippov, Anton 2615 – GM Grischuk, Alexander 2795 0 – 1
5.3 GM Dzhumaev, Marat 2510 – GM Svidler, Peter 2751 ½ – ½
5.4 IM Vakhidov, Jahongir 2471 – GM Nepomniachtchi, Ian 2714 0 – 1

Top 10 teams after 6 rounds

1 Azerbaijan AZE 11 127.0 18.0 46.00
2 Cuba CUB 11 112.0 18.5 40.00
3 Russia RUS 10 118.0 18.0 44.00
4 China CHN 10 117.0 17.5 44.00
5 Serbia SRB 10 116.5 17.0 46.00
6 Netherlands NED 10 114.5 17.5 43.00
7 Czech Republic CZE 10 107.5 17.5 41.00
8 Croatia CRO 10 107.5 17.5 40.00
9 Bulgaria BUL 10 105.0 16.5 43.00
10 Hungary HUN 10 103.0 17.0 40.00

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 7th round

1 CUB Cuba 18½ 11 : 11 18 Azerbaijan AZE
2 CZE Czech Republic 17½ 10 : 10 18 Russia RUS
3 NOR Norway 14½ 9 : 9 16½ Germany GER
4 SRB Serbia 17 10 : 10 17½ China CHN
5 BUL Bulgaria 16½ 10 : 10 17½ Netherlands NED

Women’s Section

Tan and Zhao

Tan and Zhao


(Photo taken from chessbase.com)

China and Russia lead with 12 match points.

Results of top 5 matches of the 6th round

Bo. 1 China (CHN) Rtg – 13 Hungary (HUN) Rtg 3 : 1
1.1 GM Hou, Yifan 2661 – GM Hoang, Thanh Trang 2485 1 – 0
1.2 WGM Ju, Wenjun 2559 – IM Madl, Ildiko 2347 ½ – ½
1.3 GM Zhao, Xue 2508 – IM Gara, Anita 2327 1 – 0
1.4 WGM Tan, Zhongyi 2468 – WGM Gara, Ticia 2321 ½ – ½

Bo. 49 Venezuela (VEN) Rtg – 38 Norway (NOR) Rtg 0 : 4
2.1 IM Sanchez Castillo, Sarai Carolina 2207 – WIM Sahl, Sheila Barth 2216 0 – 1
2.2 WIM Rovira Contreras, Tairu Manuela 2076 – WIM Bjerke, Silje 2189 0 – 1
2.3 WFM Gutierrez Salazar, Leonela 2096 – WGM Koskela, Niina 2213 0 – 1
2.4 WIM Montilla, Jorcerys 2118 – WIM Hagesather, Ellen 2182 0 – 1

Bo. 15 Serbia (SRB) Rtg – 2 Russia (RUS) Rtg ½ :3½
3.1 IM Bojkovic, Natasa 2425 – GM Lagno, Kateryna 2540 0 – 1
3.2 WGM Vojinovic, Jovana 2312 – GM Gunina, Valentina 2524 ½ – ½
3.3 WGM Stojanovic, Andjelija 2297 – GM Kosteniuk, Alexandra 2531 0 – 1
3.4 WIM Rakic, Marija 2323 – WGM Girya, Olga 2484 0 – 1

Bo. 16 Netherlands (NED) Rtg – 8 Poland (POL) Rtg 1 : 3
4.1 WIM Haast, Anne 2324 – GM Socko, Monika 2470 0 – 1
4.2 WIM Schut, Lisa 2317 – WGM Zawadzka, Jolanta 2398 0 – 1
4.3 WGM Muhren, Bianca 2314 – WGM Szczepkowska-Horowska, Karina 2380 1 – 0
4.4 IM Lanchava, Tea 2276 – WGM Bartel, Marta 2359 0 – 1

Bo. 18 Slovakia (SVK) Rtg – 9 France (FRA) Rtg 1 : 3
5.1 IM Repkova, Eva 2358 – GM Sebag, Marie 2480 0 – 1
5.2 IM Stockova, Zuzana 2383 – IM Milliet, Sophie 2385 0 – 1
5.3 WGM Kochetkova, Julia 2338 – IM Collas, Silvia 2316 ½ – ½
5.4 WFM Machalova, Veronika 2214 – WIM Congiu, Mathilde 2318 ½ – ½

Top 10 teams after 6 rounds

1 China CHN 12 147.0 21.0 44.00
2 Russia RUS 12 123.0 19.0 42.00
3 Poland POL 11 110.0 16.5 39.00
4 France FRA 10 115.5 18.5 41.00
5 Romania ROU 10 115.5 17.5 41.00
6 Hungary HUN 10 114.5 17.5 45.00
7 Indonesia INA 10 110.0 17.0 46.00
8 United States of America USA 10 101.0 17.5 41.00
9 Armenia ARM 10 97.0 17.0 40.00
10 Georgia GEO 9 116.0 17.0 44.00

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 7th round

1 RUS Russia 19 12 : 12 21 China CHN
2 NOR Norway 17 8 : 8 15 Vietnam VIE
3 POL Poland 16½ 11 : 10 18½ France FRA
4 HUN Hungary 17½ 10 : 10 17½ Romania ROU
5 ARM Armenia 17 10 : 10 17½ United States of America USA

Official Site.

Chess Olympiad 2014

Open Section

Aronian-Carlsen

Aronian-Carlsen


(Photo taken from chessbase.com)

Serbia and Bulgaria drew against Azeris and Russians respectively. Armenia managed to score a win against Norway. Seven (!!) teams are tied for 1st place with 9 match points.

Results of top 5 matches of the 5th round

Bo. 8 Azerbaijan (AZE) Rtg – 29 Serbia (SRB) Rtg 2 : 2
1.1 GM Mamedyarov, Shakhriyar 2743 – GM Ivanisevic, Ivan 2613 1 – 0
1.2 GM Radjabov, Teimour 2724 – GM Perunovic, Milos 2602 0 – 1
1.3 GM Mamedov, Rauf 2659 – GM Markus, Robert 2602 ½ – ½
1.4 GM Guseinov, Gadir 2613 – GM Sedlak, Nikola 2554 ½ – ½

Bo. 1 Russia (RUS) Rtg – 18 Bulgaria (BUL) Rtg 2 : 2
2.1 GM Kramnik, Vladimir 2760 – GM Topalov, Veselin 2772 1 – 0
2.2 GM Svidler, Peter 2751 – GM Cheparinov, Ivan 2681 ½ – ½
2.3 GM Karjakin, Sergey 2786 – GM Iotov, Valentin 2553 0 – 1
2.4 GM Nepomniachtchi, Ian 2714 – GM Rusev, Krasimir 2548 ½ – ½

Bo. 4 Armenia (ARM) Rtg – 14 Norway (NOR) Rtg 2½:1½
3.1 GM Aronian, Levon 2805 – GM Carlsen, Magnus 2877 ½ – ½
3.2 GM Sargissian, Gabriel 2686 – GM Agdestein, Simen 2630 1 – 0
3.3 GM Movsesian, Sergei 2672 – GM Hammer, Jon Ludvig 2628 ½ – ½
3.4 GM Akopian, Vladimir 2655 – GM Johannessen, Leif Erlend 2528 ½ – ½

Bo. 7 China (CHN) Rtg – 11 Netherlands (NED) Rtg 2 : 2
4.1 GM Wang, Yue 2718 – GM Giri, Anish 2745 ½ – ½
4.2 GM Ding, Liren 2742 – GM L’Ami, Erwin 2631 ½ – ½
4.3 GM Yu, Yangyi 2668 – GM Van Wely, Loek 2662 ½ – ½
4.4 GM Wei, Yi 2638 – GM Van Kampen, Robin 2638 ½ – ½

Bo. 2 Ukraine (UKR) Rtg – 33 Uzbekistan (UZB) Rtg 1½:2½
5.1 GM Ivanchuk, Vassily 2744 – GM Kasimdzhanov, Rustam 2700 0 – 1
5.2 GM Ponomariov, Ruslan 2717 – GM Filippov, Anton 2615 ½ – ½
5.3 GM Eljanov, Pavel 2723 – GM Dzhumaev, Marat 2510 1 – 0
5.4 GM Korobov, Anton 2680 – IM Vakhidov, Jahongir 2471 0 – 1

Top 10 teams after 5 rounds

1 Azerbaijan AZE 9 82.0 14.5
2 Serbia SRB 9 77.0 15.0
3 Kazakhstan KAZ 9 73.5 15.0
4 Bulgaria BUL 9 71.0 14.5
5 Cuba CUB 9 69.0 15.0
6 Uzbekistan UZB 9 66.5 14.0
7 Georgia GEO 9 63.5 15.5
8 Russia RUS 8 82.5 15.5
9 France FRA 8 81.5 15.5
10 Croatia CRO 8 76.5 14.5

Some games of the 5th round

Pairings of top 5 matches of the 6th round

1 AZE Azerbaijan 14½ 9 : 9 15½ Georgia GEO
2 SRB Serbia 15 9 : 9 14½ Bulgaria BUL
3 ITA Italy 13½ 7 : 7 11½ Norway NOR
4 CUB Cuba 15 9 : 9 15 Kazakhstan KAZ
5 UZB Uzbekistan 14 9 : 8 15½ Russia RUS

Women’s Section

Lagno-Dzagnidze

Lagno-Dzagnidze


(Photo taken from chessbase.com)

The Chinese, Hungarian and Russians managed to win their matches (China won heavily against Indonesia) and share the lead with 10 match points.

Results of top 5 matches of the 5th round

Bo. 23 Indonesia (INA) Rtg – 1 China (CHN) Rtg ½ :3½
1.1 WGM Sukandar, Irine Kharisma 2396 – GM Hou, Yifan 2661 0 – 1
1.2 WGM Aulia, Medina Warda 2397 – WGM Ju, Wenjun 2559 0 – 1
1.3 WIM Sihite, Chelsie Monica Ignesias 2206 – GM Zhao, Xue 2508 ½ – ½
1.4 WFM Citra, Dewi Ardhiani Anastasia 2128 – WGM Tan, Zhongyi 2468 0 – 1

Bo. 112 Barbados (BAR) Rtg – 38 Norway (NOR) Rtg 0 : 4
2.1 WCM Blackman, Katrina 1627 – WIM Sahl, Sheila Barth 2216 0 – 1
2.2 Murray, Donna 1454 – WGM Dolzhikova, Olga 2166 0 – 1
2.3 WCM Ramsay, Sheena 1579 – WGM Koskela, Niina 2213 0 – 1
2.4 Nurse, Lydia 1364 – WIM Hagesather, Ellen 2182 0 – 1

Bo. 13 Hungary (HUN) Rtg – 21 Iran (IRI) Rtg 2½:1½
3.1 GM Hoang, Thanh Trang 2485 – WGM Pourkashiyan, Atousa 2352 1 – 0
3.2 IM Madl, Ildiko 2347 – WGM Khademalsharieh, Sarasadat 2324 ½ – ½
3.3 IM Gara, Anita 2327 – WIM Hejazipour, Mitra 2269 ½ – ½
3.4 WGM Papp, Petra 2274 – WFM Asgarizadeh, Minoo 2147 ½ – ½

Bo. 2 Russia (RUS) Rtg – 4 Georgia (GEO) Rtg 2½:1½
4.1 GM Lagno, Kateryna 2540 – GM Dzagnidze, Nana 2550 ½ – ½
4.2 GM Gunina, Valentina 2524 – GM Khotenashvili, Bela 2494 1 – 0
4.3 GM Kosteniuk, Alexandra 2531 – IM Javakhishvili, Lela 2478 ½ – ½
4.4 WGM Pogonina, Natalija 2479 – IM Melia, Salome 2475 ½ – ½

Bo. 11 Spain (ESP) Rtg – 16 Netherlands (NED) Rtg 1½:2½
5.1 IM Vega Gutierrez, Sabrina 2395 – GM Peng, Zhaoqin 2391 1 – 0
5.2 IM Alexandrova, Olga 2424 – WIM Haast, Anne 2324 0 – 1
5.3 IM Matnadze, Ana 2385 – WIM Schut, Lisa 2317 ½ – ½
5.4 WIM Aranaz Murillo, Amalia 2314 – WGM Muhren, Bianca 2314 0 – 1

Standings of top 10 teams after 5 rounds

1 China CHN 10 97.0 18.0 28.00
2 Hungary HUN 10 86.0 16.5 28.00
3 Russia RUS 10 68.5 15.5 25.00
4 Netherlands NED 9 76.5 13.5 28.00
5 Poland POL 9 71.0 13.5 25.00
6 Serbia SRB 9 70.5 14.0 27.00
7 France FRA 8 84.5 15.5 29.00
8 Iran IRI 8 79.5 17.0 27.00
9 Indonesia INA 8 77.0 14.5 32.00
10 United States of America USA 8 70.0 14.5 29.00

Some games of the 5th round

Pairings of top 5 matches of the 6th round

1 CHN China 18 10 : 10 16½ Hungary HUN
2 VEN Venezuela 11 6 : 6 13 Norway NOR
3 SRB Serbia 14 9 : 10 15½ Russia RUS
4 NED Netherlands 13½ 9 : 9 13½ Poland POL
5 SVK Slovakia 14 8 : 8 15½ France FRA

Official Site.

Chess Olympiad 2014

Open Section

Wang Yue

Wang Yue


(Photo taken from the official site)

Azerbaijan, Serbia and Norway won their matches with narrow margins, while Russia drew China. Azeris, Bulgarians and Serbians share 1st place.

Results of top 5 matches of the 4th round

Bo. 3 France (FRA) Rtg – 8 Azerbaijan (AZE) Rtg 1½:2½
1.1 GM Vachier-Lagrave, Maxime 2768 – GM Mamedyarov, Shakhriyar 2743 0 – 1
1.2 GM Bacrot, Etienne 2720 – GM Radjabov, Teimour 2724 ½ – ½
1.3 GM Fressinet, Laurent 2708 – GM Mamedov, Rauf 2659 ½ – ½
1.4 GM Tkachiev, Vladislav 2624 – GM Safarli, Eltaj 2649 ½ – ½

Bo. 29 Serbia (SRB) Rtg – 16 Czech Republic (CZE) Rtg 2½:1½
2.1 GM Ivanisevic, Ivan 2613 – GM Navara, David 2716 ½ – ½
2.2 GM Perunovic, Milos 2602 – GM Laznicka, Viktor 2676 0 – 1
2.3 GM Markus, Robert 2602 – GM Hracek, Zbynek 2634 1 – 0
2.4 GM Sedlak, Nikola 2554 – GM Petr, Martin 2530 1 – 0

Bo. 14 Norway (NOR) Rtg – 15 Poland (POL) Rtg 2½:1½
3.1 GM Carlsen, Magnus 2877 – GM Wojtaszek, Radoslaw 2735 1 – 0
3.2 GM Agdestein, Simen 2630 – GM Gajewski, Grzegorz 2659 ½ – ½
3.3 GM Hammer, Jon Ludvig 2628 – GM Duda, Jan-Krzysztof 2576 ½ – ½
3.4 GM Lie, Kjetil A. 2528 – GM Bartel, Mateusz 2640 ½ – ½

Bo. 1 Russia (RUS) Rtg – 7 China (CHN) Rtg 2 : 2
4.1 GM Kramnik, Vladimir 2760 – GM Wang, Yue 2718 ½ – ½
4.2 GM Grischuk, Alexander 2795 – GM Ding, Liren 2742 ½ – ½
4.3 GM Svidler, Peter 2751 – GM Yu, Yangyi 2668 ½ – ½
4.4 GM Karjakin, Sergey 2786 – GM Ni, Hua 2666 ½ – ½

Bo. 11 Netherlands (NED) Rtg – 9 Israel (ISR) Rtg 2 : 2
5.1 GM Giri, Anish 2745 – GM Gelfand, Boris 2753 1 – 0
5.2 GM Tiviakov, Sergei 2664 – GM Rodshtein, Maxim 2671 0 – 1
5.3 GM Van Wely, Loek 2662 – GM Sutovsky, Emil 2624 ½ – ½
5.4 GM Van Kampen, Robin 2638 – GM Postny, Evgeny 2651 ½ – ½

Top 10 teams after 4 rounds

1 Azerbaijan AZE 4 8 51.0 12.5
2 Bulgaria BUL 4 8 47.5 12.5
3 Serbia SRB 4 8 47.0 13.0
4 Russia RUS 3 7 59.0 13.5
5 Netherlands NED 3 7 53.0 12.5
6 Uzbekistan UZB 3 7 47.0 11.5
7 China CHN 3 7 45.0 12.0
8 Israel ISR 3 7 45.0 12.0
9 Turkey TUR 3 7 43.5 12.5
10 Kazakhstan KAZ 3 7 43.5 12.0

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 5th round

1 AZE Azerbaijan 12½ 8 : 8 13 Serbia SRB
2 RUS Russia 13½ 7 : 8 12½ Bulgaria BUL
3 ARM Armenia 12½ 6 : 7 10 Norway NOR
4 CHN China 12 7 : 7 12½ Netherlands NED
5 UKR Ukraine 12 7 : 7 11½ Uzbekistan UZB

Women’s Section

Germany-Russia

Germany-Russia


(Photo taken from the official site)

Five teams lead the event:

1 China CHN 4 8 63.0 14.5 18.00
2 Indonesia INA 4 8 52.0 14.0 16.00
3 Hungary HUN 4 8 46.0 14.0 14.00
4 Russia RUS 4 8 46.0 13.0 16.00
5 Iran IRI 4 8 45.5 15.5 12.00

Interesting matches were played by Iran vs Slovakia and Indonesia vs Armenia, while China and Russia won against Azerbaijan and Germany respectively.

Results of top 5 matches of the 4th round

Bo. 21 Iran (IRI) Rtg – 18 Slovakia (SVK) Rtg 3½: ½
1.1 WGM Pourkashiyan, Atousa 2352 – IM Repkova, Eva 2358 ½ – ½
1.2 WGM Khademalsharieh, Sarasadat 2324 – IM Stockova, Zuzana 2383 1 – 0
1.3 WIM Hejazipour, Mitra 2269 – WGM Kochetkova, Julia 2338 1 – 0
1.4 WIM Hakimifard, Ghazal 2232 – WFM Gazikova, Veronika 2034 1 – 0

Bo. 38 Norway (NOR) Rtg – 27 Czech Republic (CZE) Rtg 1 : 3
2.1 WIM Bjerke, Silje 2189 – WIM Havlikova, Kristyna 2215 ½ – ½
2.2 WGM Dolzhikova, Olga 2166 – WIM Olsarova, Karolina 2237 0 – 1
2.3 WGM Koskela, Niina 2213 – WGM Sikorova, Olga 2289 ½ – ½
2.4 WIM Hagesather, Ellen 2182 – WIM Olsarova, Tereza 2271 0 – 1

Bo. 1 China (CHN) Rtg – 22 Azerbaijan (AZE) Rtg 3½: ½
3.1 GM Hou, Yifan 2661 – WGM Mamedjarova, Zeinab 2229 1 – 0
3.2 WGM Ju, Wenjun 2559 – WGM Mammadova, Gulnar 2334 ½ – ½
3.3 WGM Tan, Zhongyi 2468 – WGM Mamedjarova, Turkan 2274 1 – 0
3.4 WGM Guo, Qi 2453 – WIM Ibrahimova, Sabina 2263 1 – 0

Bo. 23 Indonesia (INA) Rtg – 10 Armenia (ARM) Rtg 3½: ½
4.1 WGM Sukandar, Irine Kharisma 2396 – GM Danielian, Elina 2490 1 – 0
4.2 WGM Aulia, Medina Warda 2397 – IM Mkrtchian, Lilit 2453 ½ – ½
4.3 WIM Sihite, Chelsie Monica Ignesias 2206 – IM Galojan, Lilit 2275 1 – 0
4.4 WFM Citra, Dewi Ardhiani Anastasia 2128 – WGM Kursova, Maria 2313 1 – 0

Bo. 12 Germany (GER) Rtg – 2 Russia (RUS) Rtg 1½:2½
5.1 IM Paehtz, Elisabeth 2464 – GM Gunina, Valentina 2524 0 – 1
5.2 WGM Melamed, Tatjana 2364 – GM Kosteniuk, Alexandra 2531 0 – 1
5.3 WGM Ohme, Melanie 2301 – WGM Girya, Olga 2484 1 – 0
5.4 WGM Hoolt, Sarah 2318 – WGM Pogonina, Natalija 2479 ½ – ½

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 5th round

1 INA Indonesia 14 8 : 8 14½ China CHN
2 BAR Barbados 8 4 : 4 9 Norway NOR
3 HUN Hungary 14 8 : 8 15½ Iran IRI
4 RUS Russia 13 8 : 7 12½ Georgia GEO
5 ESP Spain 12 7 : 7 11 Netherlands NED

Official Site.

Chess Olympiad 2014

Open section

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen


(Photo taken from the official site)

Quite some top matches were drawn today as the elite players start to face a tough opposition. There is an 11 team tie for 1st so far, with France and Serbia having the same tie-break points which puts them on 1st-2nd places.

Results of top 5 matches of the 3rd round

Bo. 4 Armenia (ARM) Rtg – 3 France (FRA) Rtg 1½:2½
1.1 GM Aronian, Levon 2805 – GM Vachier-Lagrave, Maxime 2768 ½ – ½
1.2 GM Sargissian, Gabriel 2686 – GM Bacrot, Etienne 2720 ½ – ½
1.3 GM Movsesian, Sergei 2672 – GM Fressinet, Laurent 2708 0 – 1
1.4 GM Akopian, Vladimir 2655 – GM Edouard, Romain 2680 ½ – ½

Bo. 6 United States of America (USA) Rtg – 11 Netherlands (NED) Rtg 1½:2½
2.1 GM Nakamura, Hikaru 2787 – GM Giri, Anish 2745 ½ – ½
2.2 GM Kamsky, Gata 2706 – GM L’Ami, Erwin 2631 0 – 1
2.3 GM Onischuk, Alexander 2659 – GM Van Wely, Loek 2662 1 – 0
2.4 GM Akobian, Varuzhan 2653 – GM Van Kampen, Robin 2638 0 – 1

Bo. 14 Norway (NOR) Rtg – 53 Montenegro (MNE) Rtg 3 : 1
3.1 GM Carlsen, Magnus 2877 – GM Djukic, Nikola 2521 1 – 0
3.2 GM Agdestein, Simen 2630 – GM Drasko, Milan 2437 ½ – ½
3.3 GM Hammer, Jon Ludvig 2628 – GM Kosic, Dragan 2486 1 – 0
3.4 GM Johannessen, Leif Erlend 2528 – GM Nikcevic, Nebojsa 2427 ½ – ½

Bo. 12 Germany (GER) Rtg – 10 England (ENG) Rtg 2 : 2
4.1 GM Naiditsch, Arkadij 2709 – GM Adams, Michael 2740 ½ – ½
4.2 GM Meier, Georg 2646 – GM Jones, Gawain C B 2665 1 – 0
4.3 GM Nisipeanu, Liviu-Dieter 2689 – GM Howell, David W L 2650 ½ – ½
4.4 GM Baramidze, David 2612 – GM Sadler, Matthew D 2653 0 – 1

Bo. 15 Poland (POL) Rtg – 13 Cuba (CUB) Rtg 2 : 2
5.1 GM Wojtaszek, Radoslaw 2735 – GM Dominguez Perez, Leinier 2760 ½ – ½
5.2 GM Duda, Jan-Krzysztof 2576 – GM Bruzon Batista, Lazaro 2664 ½ – ½
5.3 GM Bartel, Mateusz 2640 – GM Quesada Perez, Yuniesky 2649 ½ – ½
5.4 GM Socko, Bartosz 2612 – GM Ortiz Suarez, Isan Reynaldo 2603 ½ – ½

View the full results here.

Top 10 teams after 3 rounds

1 France FRA 3 6 32.0 10.5
2 Serbia SRB 3 6 32.0 10.5
3 Russia RUS 3 6 30.0 11.5
4 Uzbekistan UZB 3 6 28.0 9.5
5 Netherlands NED 3 6 26.0 10.5
6 Romania ROU 3 6 24.0 10.5
7 China CHN 3 6 24.0 10.0
8 Azerbaijan AZE 3 6 24.0 10.0
9 Israel ISR 3 6 24.0 10.0
10 Bulgaria BUL 3 6 24.0 10.0

Some games of the round

Pairings of top 5 teams of the 4th round

1 FRA France 10½ 6 : 6 10 Azerbaijan AZE
2 SRB Serbia 10½ 6 : 6 10 Czech Republic CZE
3 NOR Norway 7½ 5 : 5 9 Poland POL
4 RUS Russia 11½ 6 : 6 10 China CHN
5 NED Netherlands 10½ 6 : 6 10 Israel ISR

Women’s section

Ju Wenjun

Ju Wenjun


(Photo taken from the official site)

The Chinese team had a good match against the US ladies, while Russia won against France with a narrow margin. But despite all that Iran is currently on the 1st place, having slightly better tie-breaks than China.

Results of top 5 matches of the 3rd round

Bo. 7 United States of America (USA) Rtg – 1 China (CHN) Rtg 1 : 3
1.1 GM Krush, Irina 2474 – GM Hou, Yifan 2661 0 – 1
1.2 IM Zatonskih, Anna 2466 – WGM Ju, Wenjun 2559 0 – 1
1.3 WGM Abrahamyan, Tatev 2366 – WGM Tan, Zhongyi 2468 ½ – ½
1.4 WGM Nemcova, Katerina 2315 – WGM Guo, Qi 2453 ½ – ½

Bo. 38 Norway (NOR) Rtg – 13 Hungary (HUN) Rtg 1 : 3
2.1 WIM Sahl, Sheila Barth 2216 – GM Hoang, Thanh Trang 2485 0 – 1
2.2 WIM Bjerke, Silje 2189 – IM Madl, Ildiko 2347 0 – 1
2.3 WGM Koskela, Niina 2213 – WGM Gara, Ticia 2321 ½ – ½
2.4 WIM Hagesather, Ellen 2182 – WGM Papp, Petra 2274 ½ – ½

Bo. 2 Russia (RUS) Rtg – 9 France (FRA) Rtg 2½:1½
3.1 GM Lagno, Kateryna 2540 – GM Sebag, Marie 2480 ½ – ½
3.2 GM Gunina, Valentina 2524 – IM Milliet, Sophie 2385 ½ – ½
3.3 GM Kosteniuk, Alexandra 2531 – WGM Guichard, Pauline 2375 1 – 0
3.4 WGM Girya, Olga 2484 – WIM Congiu, Mathilde 2318 ½ – ½

Bo. 10 Armenia (ARM) Rtg – 20 Vietnam (VIE) Rtg 3 : 1
4.1 GM Danielian, Elina 2490 – WIM Nguyen, Thi Mai Hung 2307 ½ – ½
4.2 IM Mkrtchian, Lilit 2453 – WIM Hoang, Thi Nhu Y 2269 1 – 0
4.3 IM Galojan, Lilit 2275 – WGM Hoang, Thi Bao Tram 2329 ½ – ½
4.4 WGM Kursova, Maria 2313 – Luong, Phuong Hanh 2171 1 – 0

Bo. 41 Bosnia & Herzegovina (BIH) Rtg – 21 Iran (IRI) Rtg 0 : 4
5.1 WFM Dimitrijevic, Aleksandra 2293 – WGM Pourkashiyan, Atousa 2352 0 – 1
5.2 WIM Boric, Elena 2196 – WGM Khademalsharieh, Sarasadat 2324 0 – 1
5.3 WFM Dengler, Dijana 2070 – WIM Hejazipour, Mitra 2269 0 – 1
5.4 Jacimovic, Sara 2032 – WFM Asgarizadeh, Minoo 2147 0 – 1

View the full results here.

Standings of top 10 teams after 3 rounds

1 Iran IRI 3 6 28.0 12.0 7.00
2 China CHN 3 6 28.0 11.0 8.00
3 Armenia ARM 3 6 28.0 11.0 8.00
4 Russia RUS 3 6 26.0 10.5 8.00
5 Indonesia INA 3 6 26.0 10.5 8.00
6 Netherlands NED 3 6 26.0 9.0 8.00
7 Hungary HUN 3 6 24.0 11.0 7.00
8 Cuba CUB 3 6 24.0 10.0 8.00
9 Georgia GEO 3 6 20.0 10.5 6.00
10 Slovakia SVK 3 6 20.0 10.5 6.00

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 4th round

1 IRI Iran 12 6 : 6 10½ Slovakia SVK
2 NOR Norway 8 4 : 4 9½ Czech Republic CZE
3 CHN China 11 6 : 6 10½ Azerbaijan AZE
4 INA Indonesia 10½ 6 : 6 11 Armenia ARM
5 GER Germany 9½ 6 : 6 10½ Russia RUS

Official Site.

Chess Olympiad 2014

Kramnik watches the games

Kramnik watches the games


(Photo taken from the official site)

The 2nd round in the Open section was full of upsets as Norway 2 drew Ukraine and Finland drew Norway 1. Most of the top teams won though.

Results of top 5 matches of the 2nd round

Bo. 1 Russia (RUS) Rtg – 57 Qatar (QAT) Rtg 3½: ½
1.1 GM Kramnik, Vladimir 2760 – GM Al-Modiahki, Mohamad 2549 1 – 0
1.2 GM Grischuk, Alexander 2795 – GM Zhu, Chen 2461 1 – 0
1.3 GM Karjakin, Sergey 2786 – IM Nezad, Husein Aziz 2365 1 – 0
1.4 GM Nepomniachtchi, Ian 2714 – Al-Tamimi, Hamad 2186 ½ – ½

Bo. 58 Norway 2 (NOR2) Rtg – 2 Ukraine (UKR) Rtg 2 : 2
2.1 IM Urkedal, Frode 2500 – GM Ivanchuk, Vassily 2744 1 – 0
2.2 IM Elsness, Frode 2477 – GM Eljanov, Pavel 2723 ½ – ½
2.3 IM Hansen, Torbjorn Ringdal 2450 – GM Korobov, Anton 2680 ½ – ½
2.4 IM Tari, Aryan 2440 – GM Moiseenko, Alexander 2707 0 – 1

Bo. 56 Finland (FIN) Rtg – 14 Norway (NOR) Rtg 2 : 2
3.1 GM Nyback, Tomi 2591 – GM Carlsen, Magnus 2877 ½ – ½
3.2 IM Karttunen, Mika 2437 – GM Agdestein, Simen 2630 ½ – ½
3.3 IM Sipila, Vilka 2425 – GM Johannessen, Leif Erlend 2528 ½ – ½
3.4 FM Ebeling, Daniel 2445 – GM Lie, Kjetil A. 2528 ½ – ½

Bo. 3 France (FRA) Rtg – 59 Mongolia (MGL) Rtg 4 : 0
4.1 GM Vachier-Lagrave, Maxime 2768 – GM Batchuluun, Tsegmed 2513 1 – 0
4.2 GM Fressinet, Laurent 2708 – GM Khatanbaatar, Bazar 2390 1 – 0
4.3 GM Edouard, Romain 2680 – GM Gundavaa, Bayarsaikhan 2501 1 – 0
4.4 GM Tkachiev, Vladislav 2624 – IM Munkhgal, Gombosuren 2418 1 – 0

Bo. 60 Australia (AUS) Rtg – 4 Armenia (ARM) Rtg 1 : 3
5.1 GM Smerdon, David 2513 – GM Aronian, Levon 2805 ½ – ½
5.2 IM Ly, Moulthun 2462 – GM Sargissian, Gabriel 2686 0 – 1
5.3 IM Illingworth, Max 2439 – GM Movsesian, Sergei 2672 ½ – ½
5.4 FM Ikeda, Junta 2402 – GM Akopian, Vladimir 2655 0 – 1

Some games of the round

Pairings of top 5 matches of the 3rd round

1 ARM Armenia 7 4 : 4 8 France FRA
2 USA United States of America 7 4 : 4 8 Netherlands NED
3 NOR Norway 4½ 3 : 3 6 Montenegro MNE
4 GER Germany 8 4 : 4 7 England ENG
5 POL Poland 7 4 : 4 8 Cuba CUB

Anna Muzychuk

Anna Muzychuk


(Photo taken from the official site)

There were no real upsets in the Women’s section as all top teams won their matches.

Results of top 5 matches of the 2nd round

Bo. 1 China (CHN) Rtg – 49 Venezuela (VEN) Rtg 4 : 0
1.1 WGM Ju, Wenjun 2559 – IM Sanchez Castillo, Sarai Carolina 2207 1 – 0
1.2 GM Zhao, Xue 2508 – WIM Rovira Contreras, Tairu Manuela 2076 1 – 0
1.3 WGM Tan, Zhongyi 2468 – WFM Gutierrez Salazar, Leonela 2096 1 – 0
1.4 WGM Guo, Qi 2453 – WIM Montilla, Jorcerys 2118 1 – 0

Bo. 48 Ecuador (ECU) Rtg – 38 Norway (NOR) Rtg 0 : 4
2.1 WGM Heredia Serrano, Carla 2168 – WIM Sahl, Sheila Barth 2216 0 – 1
2.2 WFM Bosch Garcia, Jacqueline 2173 – WIM Bjerke, Silje 2189 0 – 1
2.3 WIM Moncayo Romero, Evelyn 2119 – WGM Dolzhikova, Olga 2166 0 – 1
2.4 WIM Vasquez Ramirez, Rocio 2122 – WIM Hagesather, Ellen 2182 0 – 1

Bo. 50 Brazil (BRA) Rtg – 2 Russia (RUS) Rtg 0 : 4
3.1 WIM Feliciano Ebert, Vanessa 2226 – GM Lagno, Kateryna 2540 0 – 1
3.2 WIM Terao, Juliana Sayumi 2222 – GM Gunina, Valentina 2524 0 – 1
3.3 WIM Ribeiro, Regina 2000 – WGM Girya, Olga 2484 0 – 1
3.4 WFM Chang, Suzana 1991 – WGM Pogonina, Natalija 2479 0 – 1

Bo. 3 Ukraine (UKR) Rtg – 51 Australia (AUS) Rtg 3 : 1
4.1 GM Muzychuk, Anna 2555 – IM Berezina, Irina 2182 ½ – ½
4.2 GM Ushenina, Anna 2487 – WFM Nguyen, Thu Giang 2165 ½ – ½
4.3 GM Zhukova, Natalia 2468 – WIM Dekic, Biljana N. 2048 1 – 0
4.4 IM Gaponenko, Inna 2379 – Yu, Sally 1953 1 – 0

Bo. 54 Montenegro (MNE) Rtg – 4 Georgia (GEO) Rtg 1 : 3
5.1 WFM Milovic, Aleksandra 2170 – GM Dzagnidze, Nana 2550 0 – 1
5.2 Blagojevic, Tijana 2095 – GM Khotenashvili, Bela 2494 0 – 1
5.3 WFM Stojanovic, Marija R 2100 – IM Melia, Salome 2475 1 – 0
5.4 Misovic, Sanja 1862 – IM Batsiashvili, Nino 2435 0 – 1

Some games from the 2nd round

Pairings of top 5 matches of the 3rd round

1 USA United States of America 7 4 : 4 8 China CHN
2 NOR Norway 7 4 : 4 8 Hungary HUN
3 RUS Russia 8 4 : 4 7 France FRA
4 ARM Armenia 8 4 : 4 7 Vietnam VIE
5 BIH Bosnia & Herzegovina 7 4 : 4 8 Iran IRI

Official Site.