73rd Tata Steel Chess Tournament – standings after 8 rounds

Leaders of all groups after 8 rounds

Standings Group A:

1-2. V. Anand, H. Nakamura 5½
3-6. L. Aronian, M. Carlsen, V. Kramnik, M. Vachier-Lagrave 5
7. I. Nepomniachtchi 4½
8-9. A. Giri, R. Ponomariov 4
10-11. W. Hao, E. l’Ami 3
12. A. Shirov 2½
13-14. A. Grischuk, J. Smeets 2

Group B:

1. W. So 6
2. L. McShane 5½
3-5. Z. Efimenko, G. Sargissian, R. Wojtaszek 5
6. V. Tkachiev 4½
7-8. L. Chao, D. Navara 4
9-10. L. Fressinet, L. Liem 3½
11. S. Ganguly 3
12-13. J. Hammer, F. Nijboer 2½
14. W. Spoelman 2

Group C:

1. D. Vocaturo 6½
2-3. K. Lahno, I. Nyzhnyk 5½
4-6. I. Ivanisevic, M. Kazhgaleyev, T. Sachdev 4½
7-8. M. Bluvshtein, D. Swiercz 4
9-11. B. Bok, S. Siebrecht, M. van der Werf 3½
12. R. van Kampen 3
13. R. Pruijssers 2
14. J.W. de Jong 1½

Official website with lots of photos and videos – http://www.tatasteelchess.com/

2011 Tradewise Gibraltar Chess Festival – Masters

This very strong event starts today!

Photos from the opening ceremony taken from the official website (most pictures are of ladies :-)) :

Here are the top pairings:

1 IM Mullon Jean-Baptiste – GM Ivanchuk Vassily
2 GM Adams Michael – IM Monroy Charles
3 IM Nezad Husein Aziz – GM Caruana Fabiano
4 GM Vallejo Pons Francisco – IM Melia Salome
5 IM Vernay Clovis – GM Bologan Viktor
6 GM Onischuk Alexander – IM Gaponenko Inna
7 IM Fernandez Romero Ernesto – GM Nisipeanu Liviu-Dieter
8 GM Georgiev Kiril – GM Zhukova Natalia
9 IM Sarkar Justin – GM Harikrishna Pentala
10 GM Short Nigel D – IM Slavin Alexei
11 FM Stokke Kjetil – GM Fridman Daniel
12 GM Roiz Michael – IM Boskovic Drasko
13 Andersen Mads – GM Sandipan Chanda
14 GM Edouard Romain – IM Wohl Aleksandar H
15 GM Bellon Lopez Juan Manuel – GM Iordachescu Viorel

Official website – http://www.gibraltarchesscongress.com/gib2011/index.html

More info on the event on http://chess-results.com/tnr43699.aspx?art=2&rd=1&lan=1&m=-1&wi=1000

68th Georgian Women’s Championship 2011 – Final Ranking

Congratulations to Maia Lomineishvili who won this strong event by better tie-breaks!!!

1 IM Lomineishvili Maia GEO 2345 8.5 48.75 0.0
2 IM Khotenashvili Bela GEO 2440 8.5 45.50 0.0
3 IM Khurtsidze Nino GEO 2436 7.0 41.50 0.0
4 IM Purtseladze Maka GEO 2323 7.0 38.00 0.0
5 IM Javakhishvili Lela GEO 2438 6.5 37.50 0.0
6 IM Melia Salome GEO 2449 6.5 36.00 0.0
7 IM Khukhashvili Sopiko GEO 2437 5.5 32.75 0.0
8 WIM Nikoladze Sopio GEO 2254 5.5 31.00 0.0
9 WGM Paikidze Nazi GEO 2455 5.0 29.50 0.0
10 WIM Mikadze Miranda GEO 2362 5.0 28.50 0.0
11 WGM Batsiashvili Nino GEO 2396 5.0 28.50 0.0
12 WIM Danelia Mariam GEO 2248 4.5 23.75 0.0
13 WIM Arabidze Meri GEO 2315 3.5 19.75 1 0.0